آموزش کار با ظرفشویی های پاکشوما

4.5/5 - (2 امتیاز)

پاکشوما یکی از قدیمی ‌ترین برند های ایرانی می باشد که در زمینه تولید لوازم خانگی شهرت زیادی دارد. ماشین ظرفشویی های پاکشوما امروزه از لوازم خانگی پر فروش ایرانی به شمار می روند که قابلیت ها و امکانات جالبی دارند. در ادامه روش استفاده از ماشین ظرفشویی پاکشوما را آموزش داده ایم. بدین ترتیب قادر خواهید بود از کلیه امکانات و قابلیت های این دستگاه ها بخوبی استفاده کنید.

روش استفاده از ماشین ظرفشویی پاکشوما

روش استفاده از ماشین ظرفشویی پاکشوما

برای استفاده از ظرفشویی پاکشوما باید اطلاعات کاملی درباره این محصول داشته باشید. در صورتی که به تازگی اقدام به خرید این محصول کرده‌ اید به منظور آگاهی از طرز استفاده از آن بایستی با مراحل اولیه زیر آشنا باشید:

۱- انتخاب محل مناسب قرارگیری دستگاه

یکی از اصلی ‌ترین دغدغه ‌های افرادی که ماشین ظرفشویی پاکشوما را خریداری می‌ کنند انتخاب محلی مناسب برای نصب آن می ‌باشد. برای انتخاب مکانی مناسب جهت قرار دادن ماشین ظرفشویی به موارد زیر توجه فرمایید.

 • بهتر است سطح زیر ماشین ظرفشویی کاملا صاف و یکدست باشد. تا در اثر لرزش و ارتعاشات دستگاه صدمه ‌ای به ظروف داخل آن وارد نشود.
 • ماشین ظرفشویی باید در آشپزخانه و در نزدیکی چاه قرار داشته باشد. در نتیجه برای نصب شلنگ تخلیه و همچنین شیر آب با مشکل خاصی مواجه نمی شوید.
 • بایستی دستگاه باید حدود ۳۰ سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد.

روش کار با ظرفشویی پاکشوما

۲- نحوه تراز نمودن ماشین ظرفشویی

تراز کردن ماشین ظرفشویی به منظور بهبود عملکرد آن انجام می‌ شود. جهت تراز کردن صحیح دستگاه به نکات زیر توجه نمایید:

 • جتما از پیچ ‌های مخصوص تراز که در چهار گوشه دستگاه قرار دارد استفاده کنید.
 • در این مرحله پیچ‌ های قسمت جلویی دستگاه را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 • برای تنظیم کردن پشت دستگاه نیز باید این قسمت را بلند کرده و سپس پایه‌ های پشتی را تراز کنید.

۳- جابجا کردن و حمل و نقل در هنگام اثاث کشی

با توجه به این که ماشین ‌های ظرفشویی حساسیت بالایی دارند باید در هنگام استفاده و جابجایی آن ها به نکات ایمنی توجه داشته باشید. توجه به مراحل زیر در هنگام اثاث کشی و جابجایی ماشین ظرفشویی به شما کمک خواهد کرد:

 • قفسه ‌ها و سینی ‌های ماشین ظرفشویی را از آن خارج کنید.
 • شلنگ تخلیه و شیر ورودی آب را از دستگاه جدا کنید.
 • به منظور جلوگیری از ایجاد خط و خراش روی دستگاه بهتر است که آن را درون پتو و یا پلاستیک‌ های حباب‌ دار قرار دهید.
 • استفاده از پایه‌ های چرخدار برای حمل ماشین ظرفشویی نیز گزینه خوبی خواهد بود.

استفاده از سبد ظروف ماشین ظرفشویی پاکشوما

۴- نحوه راه‌اندازی و نصب

نصب و راه‌اندازی ماشین ظرفشویی های پاکشوما دارای مراحلی است که باید مورد توجه قرار گیرند. ابتدا بایستی قفسه و سینی ماشین ظرفشویی را در محل مخصوص خود قرار دهید. سپس شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را متصل کنید. نهایتا جهت نصب و راه‌اندازی دستگاه شیر آب ورودی را متصل نمایید. در پایان برای اتصال ماشین به جریان برق از یک محافظ استفاده کنید.

۵- معرفی دکمه ‌ها و کلید های روی دستگاه

جهت روشن و خاموش کردن ماشین ظرفشویی و همچنین انجام تنظیمات آن به معرفی کلید ها و دکمه ‌های این دستگاه خواهیم پرداخت. عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی لمسی بوده که در بین آن ها دکمه Power به چشم می خورد.

 • یکی دیگر از دکمه های این دستگاه Options است که از طریق آن می ‌توانید برنامه ‌های مختلف را جهت شستشو انتخاب کنید.
 • دکمه Start برای روشن ‌کردن دستگاه تعبیه شده است.
 • در دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی پاکشوما تمامی دکمه‌ ها و ‌کلید های روی دستگاه معرفی شده است.

بیشتر بخوانید: نحوه عملکرد دکمه های ماشین های ظرفشویی

روش فعال کردن قفل کودک ماشین ظرفشویی پاکشوما

۶- روش فعال کردن قفل کودک در ظرفشویی های پاکشوما

طراحان به منظور افزایش طول عمر ‌دستگاه و حفظ ایمنی کودکان آن را به قفل کودک مجهز کرده اند. فعال نمودن این آپشن موجب می شود تا در هنگامی که دستگاه روشن است با فشردن دکمه ها هیچ تغییری در برنامه ها و عملکرد دستگاه ایجاد نشود. به منظور باز و بسته کردن قفل ‌کودک در این‌ ماشین ظرفشویی باید دکمه های TEMP و RINSE را به مدت چند ثانیه بفشارید.

پس ‌از فعال شدن قفل کودک یا صدای بوق خواهید شنید یا روی صفحه نمایش کد CL را مشاهده خواهید کرد. به این نکته دقت داشته باشد که CL کد خطا نیست.

۷- نحوه ریست کردن دستگاه

در صورتی که ماشین ظرفشویی شما عملکرد نادرستی داشته باشد باید نسبت به ریست کردن آن اقدام کنید که مراحل آن عبارتند از:

 • در ابتدا با ید وارد منو Option دستگاه شوید.
 • پس از باز شدن منو دکمه ریست را بفشارید.

روش جرمگیری ظرفشویی های پاکشوما

۸- راهنمای شستشوی ظروف مختلف

شستشوی ظروف مختلف دارای دستور العمل های متفاوتی است. بطور مثال لازم است بر اساس حجم استاندارد ماشین ظرفشویی، ظروف خود را درون دستگاه قرار دهید. قاشق و چنگال ها را در محفظه مخصوص آن ها درون‌ ماشین بگذارید. قرص شوینده را نیز در محل خود قرار بدهید. سپس از قسمت منو دستگاه وارد تنظیمات شده و پس از تنظیم نمودن ‌برنامه مورد نظر جهت شستشو دکمه Start را بفشارید.

۹- چه اقداماتی را برای استفاده صحیح از قرص، جلا دهنده و نمک ها انجام دهیم؟

زمانی که مایع جلا دهنده درون ماشین ظرفشویی به پایان می رسد، چراغ مخصوص آن * روی صفحه نمایشگر دستگاه روشن ‌خواهد شد. در این هنگام‌ باید مجددا محفظه مخصوص را از مایع جلا ‌دهنده پر کنید. مخزن پودر شوینده دستگاه دارای ۲ شیار می باشد. اگر یک سبد از ماشین ظرفشویی را پر کرده اید، باید تا شیار اول محفظه که به اندازه یک قاشق غذاخوری می شود پودر بریزید. در صورتی که درون هر دو سبد ماشین ظرف گذاشته اید، باید پودر را تا شیار دوم‌ یعنی به اندازه دو قاشق غذاخوری پودر بریزید.

کف ماشین ظرفشویی یک دریچه مخصوص وجود دارد که برای ریختن نمک تعبیه شده و باید به اندازه لازم آن‌ را پر کنید. در این هنگام اگر چراغ مایع جلا دهنده و نمک روشن ‌باشد با هیچ گونه مشکلی مواجه نخواهید شد.

استفاده از ماشین ظرفشویی پاکشوما با قرص

۱۰- چه وسایلی در ظرفشویی های پاکشوما قابل شستشو هستند؟

از آن جایی که تعداد وسایلی که می ‌توان در ماشین ظرفشویی قرار داد بسیار زیاد است، این امر موجب صرفه‌جویی در زمان و انرژی می‌ شود. لوازم و وسایلی را که می ‌توانید با استفاده از ماشین ظرفشویی پاکشوما بشویید شامل موارد زیر می ‌شود:

 • با استفاده از این ماشین لباسشویی می ‌توانید اسباب بازی ‌های کودکانه خود را بشویید.
 • برای شستن اسباب بازی ‌های بزرگ بهتر است که آن ها را در طبقه بالا قرار داده و دستگاه را روی شستشوی ملایم تنظیم کنید.
 • اگر اسباب بازی ‌ها خیلی کوچک هستند بهتر است که آن ها را درون کیسه قرار داده و سپس درون ماشین بگذارید.
 • شما می ‌توانید قطعات جاروبرقی را نیز درون ماشین ظرفشویی قرار دهید تا با یک چرخش به طور کامل تمیز شوند.
 • برای شستن مواد غذایی مانند سیب زمینی نیز می ‌توانید از این دستگاه استفاده نمایید. اگر میزان گل سیب زمینی زیاد است بهتر است که قبل از روشن کردن دستگاه آن ها را جدا کنید.
 • ابزارآلات مختلف را می‌ توانید با استفاده از مواد شوینده معمولی و با گرم‌ ترین درجه بشویید.

۱۱- نحوه تمیز‌ کردن و نگهداری

تمیز کردن و شستشوی ماشین ظرفشویی شامل قسمت‌ های درونی و بیرونی دستگاه خواهد شد. برای تمیز کردن دستگاه بهتر است از محلول آب گرم و جوش شیرین استفاده کنید. به منظور پاک کردن قسمت‌ های داخلی ماشین که در دسترس شما قرار ندارند استفاده از فرچه‌ های دسته بلند بهترین گزینه خواهد بود.

توجه داشته باشید برای تمیز کردن سینی ‌ها و قفسه ‌های دستگاه باید آن ها را خارج کرده و با استفاده از آب گرم و مواد شوینده بشویید. آخرین مرحله تمیز کردن و نگهداری شلنگ تخلیه است. بدین منظور باید یک بار دستگاه را بدون وجود ظرف و مواد شوینده روشن کنید.

۱۲- برای جرم گیری ماشین ظرفشویی پاکشوما چه کارهایی باید انجام شود؟

جرم گیری و رسوب زدایی دستگاه شامل چند مرحله است. نخست در مرحله اول باید یک پیمانه کوچک جوش شیرین را درون ماشین بریزید. نصف لیوان سرکه سفید را درون ظرفی ریخته و در سبد بالای ماشین بگذارید. تنظیمات ماشین لباسشویی را روی بیشترین درجه حرارت و بیشترین زمان قرار دهید.
اجازه دهید که عملیات شستشوی ماشین ظرفشویی به پایان برسد تا مواد غذایی جا مانده و همچنین چربی ‌ها از محفظه درونی دستگاه به طور کامل پاک شود.

توصیه می ‌کنیم در طول استفاده از ماشین ظرفشویی پاکشوما، هر سه ماه یک بار این عملیات را تکرار نمایید. شما می ‌توانید از پودر ها و مایع‌ های جرم گیر شرکتی نیز استفاده کنید. برای استفاده از این جرم گیر ها نیز همانند روش قبل باید آن را درون ماشین ظرفشویی قرار داده و سپس بالا ترین دما و زمان ‌‌را جهت شستشو انتخاب کنید.

از بین بردن بوی بد ظرفشویی های پاکشوما

راهکار های از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی پاکشوما

استفاده مکرر از ماشین ظرفشویی موجب می ‌شود که بقایای مواد غذایی در محفظه دستگاه باقی بماند. این امر می ‌تواند بوی بدی را به همراه داشته باشد. برای رفع این بوی نامطبوع به نکات زیر دقت کنید.

 • در وهله اول باید فیلتر تخلیه دستگاه را بررسی کنید. باید فیلتر را از کف ماشین خارج نموده و آن را با آب گرم و مواد شوینده بشویید.
 • پیش از قرار دادن فیلتر در محل خود باید مسیر آب را مورد بررسی قرار دهید که مسدود نباشد.
 • محلول سرکه و جوش شیرین را تهیه کرده و از طریق اسفنج سطح داخلی ماشین را به طور کامل تمیز کنید.
 • در صورتی که نتوانستید از این محلول بازدهی مورد نظر را دریافت کنید از شوینده‌ های چند منظور استفاده نمایید.
 • از طریق یک شلنگ آب با فشار بالا را درون محفظه ماشین بگیرید تا تمامی مواد غذایی باقی مانده جدا شوند.

با انجام مراحل بالا بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی به طور کامل از بین خواهد رفت. با رعایت کلیه نکات ذکر شده در استفاده از ماشین ظرفشویی پاکشوما و به کار گیری دفترچه راهنمای محصول می توانید بر طول عمر مفید دستگاه خود بیفزائید. ضمن آنکه نیاز شما به تعمیرات و مراجعه به سرویس کار به حداقل ممکن خواهد رسید.

حتما بخوانید: مزایا و معایب ظرفشویی های پاکشوما

سوالات متداول
 • در ظرفشویی های پاکشوما از چه شوینده ای استفاده کنیم؟
  مواد شوینده مورد استفاده در ماشین های ظرفشویی به سه دسته تقسیم می شوند: ۱- شوینده پودری ۲- شوینده قرصی ۳- شوینده ژله ای که هر یک از این مواد شوینده ویژگی های خاص خود را دارند. قدرت شستشوی قرص نسبت به سایر مواد شوینده بالا تر می باشد. ژل ها شستشوی ملایمی دارند و پودر ها نیز از قیمتی مقرون‌‌ به صرفه برخوردار هستند. امروزه شرکت های مختلفی تولید کننده این مواد شوینده هستند و آن ها را در نمونه های مختلفی به بازار عرضه می کنند.
 • چه عواملی در افزایش طول عمر مفید دستگاه موثر هستند؟
  استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی قطعا موجب افزایش دوام و طول عمر آن می ‌شود. بطور مثال برای کار کردن با دستگاه به مراحل بیان شده در دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی توجه نمایید. جهت جلوگیری از آسیب به دستگاه بهتر است که سرویس آن را به صورت دوره ‌ای انجام دهید. به منظور افزایش عمر مفید دستگاه و بهبود کارایی آن به تمامی نکات ارائه شده توسط شرکت پاکشوما عمل کنید.
One thought on “آموزش کار با ظرفشویی های پاکشوما
 • ۱۴۰۲-۰۸-۲۱ at ۰:۳۸ ق٫ظ
  Permalink

  ظرفشویی رو حین کار خاموش کردم به خاطر قطعی آب این کار مشکلی ایجاد نمیکنه واسه ظرفشویی؟

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *