تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

5/5 - (1 امتیاز)

ماشین ظرفشویی در آشپزخانه شما یکی از پرکاربرد ترین وسایل منزل به حساب می آید که وظیفه شستشوی ظروف شما را بر عهده دارد ، پس پاکیزیگی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی بسیار مهم است.اگر بخواهیم به سوال نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی پاسخ دهیم باید ابتدا بدانیم که چه زمانی و چند وقت یکبار نیاز است دستگاه جرم گیری شود؟

پاسخ دادن به این سوال کاملا به میزان مصرف شما ، نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی و انتخاب درست برنامه شستشو مربوط است .

اگر میزان مصرف شما زیاد است یعنی به طور معمول هر روز یا حداقل هفته ای 5 بار از ماشین ظرفشویی خود استفاده میکنید حتما به صورت دوره های 3 ماهه و اگر میزان مصرف شما از ظرفشویی کم است حداقل به صورت 6 ماه یکبار به فکر جرم گیری و نظافت ظرفشویی خود باشید.  برند ماشین ظرفشویی نیز در مدت زمانی که ماشین ظرفشویی نیاز به جرم گیری دارد اثر گذار است.

آموزش تمیز کردن ماشین ظرفشویی

راه های ضدعفونی و جرم گیری

  • شستشو بیرونی دستگاه
  • شستشوی بدنه داخلی ظرفشویی
  • تمیز کردن فیلتر تخلیه آب ظرفشویی
  • جرم گیری و رسوب زدایی بازو های آبپاش

شستشوی بیرونی

همانطور که پاکیزگی داخل ظرفشویی بسیار مهم است تمیز کردن فضای بیرونی ماشین ظرفشویی نیز مهم است ، برای تمیز کردن بیرون ظرفشویی اصلا نیازی به مواد شوینده شیمیایی نیست و فقط کافیست با دستمال نم دار پرز ها و خاک های روی ظرفشویی تمیز شود.

تمیز کردن بدنه داخلی ظرفشویی

برای این منظور لزومی به استفاده از مواد شوینده نیست ، فقط کافیست شما با ریختن مواد غیر شیمیایی مانند سرکه داخل کفه ظرفشویی و شروع شستشوی بدون ظروف به میکروب زدایی داخل ظرفشویی کمک کنید.

تمیز کردن فیلتر تخلیه آب

در کف ماشین ظرفشویی شما ( در هر برندی ) یک محفظه درب دار (پیچی) وجود دارد که با چرخاندن آن و بیرون آوردن فیلتر آن را کاملا تمیز کنید و سر جای خود قرار دهید.

جرم گیری و رسوب زدایی بازو های آب پاش

بعد از استفاده های مکرر به علت وجود آهک و مواد معدنی در آب شهری رسوب های زیادی بر سر راه آبپاش های ظرفشویی قرار میگرد و مانع پاشش منظم آب میشود .
برای این کار لازم است با شی مانند مسواک سعی کنید راه های خروجی آب را تمیز کنید.

پودر جرمگیر ماشین ظرفشویی

چند نکته مهم جهت نظافت دستگاه

حتما قبل از قرار دادن ظروف داخل کابین ظرفشویی مواد غذایی به جا مانده بر روی ظروف را تمیز کنید.

این امر باعث میشود مواد غذایی کمتری درون فیلتر خروجی آب گیر کند و نیاز شستشوی چند باره فیلتر کمتر شود.

چیدمان صحیح ظرف ها در ظرفشویی ، چیدمان درست ظروف باعث میشود که ظرف ها به طور کامل شستشو شود و مانع بو گرفتن ظرفشویی شما شود.

انتخاب برنامه شستشوی مناسب

اگر شما برنامه شستشوی درستی برای هر بار شستن استفاده کنید ظروف شما کاملا تمیز میشوند و نیاز کمتری به ضد عفونی ظرفشویی دارید.

*برای مثال اگر ظروف چینی و یا شکننده برای شستشو انتخاب کرده اید حتما از برنامه شستشوی Delicate استفاده کنید.

انتخاب مواد شوینده مناسب

با انتخاب قرص (و یا مواد شوینده دیگر ) برند های متفرقه قطعا شستشوی مناسبی نخواهید داشت پس در انتخاب شوینده مناسب و با کیفیت دقت کنید.

استفاده از برنامه شستشوی خودکار

در اکثر ظرفشویی ها موجود تو بازار برنامه شستشویی تحت عنوان ضد عفونی خودکار کابین با نام های مختلف وجود دارد که سعی کنید بعد از هر چند بار شستشو از این سیکل استفاده کنید.
این برنامه شستشو با شستشوی قوی و دمای آب بسیار بالا نیازی به هیچ مواد شوینده ای ندارد و کاملا داخل ظرفشویی شما را تمیز خواهد کرد.

اطمینان از دمای مناسب آب زمان

اگر از انتخاب برنامه شستشوی درست اطمینان دارید و باز هم ظروف شما بعد از شستشو دارای لک است حتما دمای آب را چک کنید.
برای این کار لازم است اواسط شستشو درب ماشین ظرفشویی را باز کرده و با دما سنج و یا انگشت دست دمای آب را چک کنید که سرد نباشد.

استفاده از نمک

نمک وظیفه تنظیم سختی آب است و اگر نمک دستگاه شما تامین نشود بعد از مدتی به علت سختی بالای آب ظروف شما خط و خش میگیرد و آبپاش های ظرفشویی شما دچار گرفتگی میشود.

نظافت ماشین ظرفشویی

نتیجه گیری

اگر به نکات ذکر شده در این مقاله دقت کنید و به درستی از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید ، نیازی به ضد عفونی کردن های مکرر نیست ولی حتی با رعایت اصول شستشو ونگهداری ظرفشویی شما نیاز به سرویس و تمیز کاری دوره ای است برای طولانی تر شدن عمر دستگاهتان.

فروشگاه لوازم خانگی افشار ، نمایندگی رسمی معتبرترین برندهای لوازم خانگی ایرانی و خارجی است و شما می توانید جهت خرید ظرفشویی های پاکشوما از طریق این سایت به صورت آنلاین افدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *