علت خشک نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

چرا خشک کن لباسشویی کار نمی کند؟ دلیل کار نکردن خشک کن لباسشویی چیست؟ خشک نشدن لباس در لباسشویی یکی از اصلی‌ترین مشکل‌های مربوط به ماشین لباسشویی است. اغلب اوقات وقتی دستگاه توان خشک‌کردن لباس‌ها را ندارد، ممکن است دچار یک اختلال جدی باشد که باید در این زمان دستگاه را به‌خوبی بررسی کنید. در ادامه علت‌های خشک نکردم ماشین لباسشویی را معرفی می‌کنیم تا اطلاعات شما در این زمینه افرایش یافته و در مواجهه با این مشکل، عملکرد مناسبی داشته باشید.

علل خشک نشدن لباس ها در خشک کن لباسشویی

فرآیند خشک کردن لباس در ماشین لباسشویی چگونه است؟

ماشین لباسشویی در گذشته امکانات اندکی داشت. شست‌و‌شو ساده لباس در یک مخزن بزرگ، کل فرآیند و تجهیزات لباسشویی‌های اولیه بود. بعد از گذشت زمان جزئیات بیشتری به این شست‌و‌شو اضافه شد. یکی از جدید‌ترین قابلیت‌های ماشین لباسشویی، وجود فرآیند خشک کردن لباس‌ها است. این فرآیند فقط در تعدادی از لباسشویی‌هایی که به‌تازگی ساخته شده‌اند، وجود دارد.

خشک کردن لباس ها در این دستگاه ها توسط چند المنت انجام می‌شود. المنت‌ها در بخش داخلی دستگاه قرار گرفته‌اند. در لباسشویی‌های ساده‌تر حرارت این المنت‌ها رطوبت لباس را گرفته و لباس را خشک خواهند کرد؛ اما این فرآیند در دستگاه‌های پیشرفته بسیار متفاوت است.

پس از انجام مرحله تبخیر، فرآیند میعان برای بخار حاصل از رطوبت لباس انجام می‌شود. در ادامه همین مسیر، قطره‌های مایع از‌طریق لوله‌های مخصوص تخلیه از داخل دستگاه خارج خواهند شد؛ نتیجه این فرآیند،

خشک شدن کامل لباس‌ها است. خشک نشدن لباس در لباسشویی یک اتفاق شایع است که علت‌های مختلفی دارد. در ادامه به بررسی این علت‌ها و موارد مربوط به آبگیری نکردن ماشین لباسشویی می‌پردازیم.

دلیل خشک نشدن لباس ها در لباسشویی

با‌توجه به اینکه خشک نشدن لباس در لباسشویی یک اتفاق شایع است، بررسی دلایل آن می‌تواند احتمال بروز این رخداد را بسیار کمتر کند. پیچیده‌بودن لباسشویی باعث می‌شود تا دلایل این اتفاق، گوناگون و متعدد باشند. در ادامه به بررسی تعدادی از این علت‌ها خواهیم پرداخت.

۱- وجود مشکل در اتصال و تامین برق

همانطور که می‌دانید، یکی از اصلی‌ترین فاکتور‌ها برای شروع فرآیند شست‌و‌شو در ماشین لباسشویی، تامین برق است. استاندارد‌‌بودن قسمت‌های مرتبط با برق باعث افزایش طول عمر لباسشویی خواهد شد. اگر برق وجود نداشته یا میزان آن کم باشد، لباسشویی توان روشن‌شدن را ندارد. این موضوع در خشک‌نشدن لباس‌ها نیز موثر است.

المنت‌هایی که در دستگاه وجود دارند، با برق کار کرده و وجود آن‌ها ضروری تلقی می‌شود. اگر برق مورد‌نیاز دستگاه تامین نشود، گرما و حرارت المنت‌ها نیز دچار اختلال خواهد شد. طبیعی است که حرارت کم، توان خشک‌کردن رطوبت بسیار زیاد را نخواهد داشت و همین موضوع، یکی از مهم‌ترین دلایل خشک نشدن لباس در لباسشویی به‌شمار می‌رود.

۲- وجود مشکل در موتور لباسشویی

موتور ماشین لباسشویی قلب تپنده این دستگاه است و اکثر کار‌های ماشین لباسشویی با‌توجه به موتور و توان آن انجام می‌شود. فرآیند خشک‌شدن لباسشویی در سرعت بسیار بالا انجام خواهد شد؛ بنابراین در این زمان موتور باید سالم بوده و عملکردی دقیق داشته باشد.
ایجاد اختلال در موتور ممکن است عملکرد ماشین لباسشویی را دچار مشکل کند.

این مسئله باعث می‌شود تا در زمان خشک‌کردن لباس‌ها، حرکت دستگاه کند شده و عملیات خشک‌شدن لباس در لباسشویی، به‌درستی به پایان نرسد؛ در نتیجه سلامت موتور لباسشویی از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. استفاده از بهترین برند‌های ماشین لباسشویی ممکن است این مشکل را به حداقل میزان ممکن برساند.

دلیل خشک نشدن لباس ها در لباسشویی

۳- توجه نکردن به ظرفیت مجاز دستگاه

بیشتر افراد در هنگام خرید لباسشویی به جزئیات این دستگاه دقت می‌کنند. این جزئیات شامل موارد متعددی می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، ظرفیت مجاز برای دستگاه خواهد بود. این ظرفیت به شما اجازه می‌دهد تا تعداد مشخصی از لباس‌ها با وزنی معین را در هر شست‌و‌شو، درون لباسشویی قرار دهید.

وزن مجاز بر‌اساس ویژگی‌های دستگاه مشخص می‌شود. عملیات خشک‌کردن افزون بر سرعت بالا به فضای کافی نیز نیاز خواهد داشت. وجود فضا برای گردش هوا و تخلیه بخار‌‌های تولید‌شده یک امر واجب است. اگر تعداد لباس‌ها بیشتر از حد مجاز باشد، دیگ دستگاه به‌طور کامل پر خواهد شد.

۴- وجود مشکل در قسمت تخلیه

قسمت تخلیه بخش بزرگی را شامل می‌شود که از قطعه‌های مختلفی تشکیل شده است. اگر مشکل خشک نشدن لباس در لباسشویی به‌دلیل آبگیری‌نکردن لباسشویی نباشد، ممکن است بخش تخلیه دچار مشکل شده باشد. در این شرایط خنک‌کننده‌ها و شلنگ تخلیه دچار اختلال خواهند شد.

خرابی خنک‌کننده باعث می‌شود که تمام حجم بخار به مایع تبدیل نشود؛ در نتیجه مقداری از بخار در دیگ باقی خواهد ماند. اگر مشکل از شلنگ تخلیه باشد در اغلب اوقات انسداد لوله باعث به‌وجود‌آمدن یک اختلال جدی شده است. رفع هر ۲ مورد به دست یک آدم معمولی ممکن نیست و برای حل آن باید از یک فرد ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

۵- غفلت کردن در بررسی تنظیمات

تنظیمات ماشین لباسشویی یکی از قسمت‌های مهم و تاثیر‌گذار آن است. این قسمت به انسان‌ها کمک می‌کند که با‌توجه به جزئیات لباس‌های کثیف، زمان و میزان شست‌و‌شو را مشخص کنند. از دیگر قابلیت‌های این بخش، کنترل زمان و میزان خشک کردن لباس‌ها است.

اگر قبل از شست‌و‌شو انتخاب این زمان را بدون توجه به جنس و مدل لباس انجام دهید، ممکن است در‌نهایت لباس‌های شما همچنان خیس باشند؛ بنابراین دقت انسان در زمینه تنظیمات می‌تواند یکی از علت‌های خشک نشدن لباس در لباسشویی محسوب شود.

علل خیس ماندن لباس ها در لباسشویی

۶- باقی ماندن زباله یا بخش هایی از لباس ها در قسمت های مختلف دستگاه

توجه کنید که در هنگام شست‌و‌شو، لباس شما باعث اختلال در روند خشک‌کردن نشود. ممکن است برخی از قسمت‌های تزئینی لباس در‌طی شست‌و‌شو جدا شده و کارکرد یکی از اجزای لباسشویی را مختل کنند. همین اتفاق می‌تواند سیستم را ضعیف کند؛ در نتیجه ممکن است لباس شما خیس باقی بماند.

سخن پایانی

در مطلب فوق ابتدا راجع‌به فرآیند خشک‌کردن لباس‌ها در ماشین لباسشویی صحبت کردیم و در ادامه متوجه شدیم که خشک نشدن لباس در لباسشویی یکی از شایع‌ترین مشکل‌ها در این زمینه محسوب می‌شود. پس از آن، علت‌های مربوط به این اختلال را بررسی کردیم. فراموش نکنید در زمان مواجهه با این مشکل خونسرد باشید و در اولین فرصت، از یک متخصص کمک بگیرید.

سوالات متداول
  • علت بخار کردن لباس ها و عدم رفع رطوبت پس از خشک کن چیست؟
    پر‌بودن باعث می‌شود که هوا و بخار در یک قسمت خاص محبوس شوند. در این زمان خروج بخار‌ها و تخلیه رطوبت به‌درستی انجام نمی‌شود؛ با این اوصاف بعد از خروج لباس‌ها از لباسشویی، وجود آب را احساس خواهید کرد. این مورد یکی از جدی‌ترین علت‌های خشک نشدن لباس در لباسشویی است که منشا انسانی نیز دارد.
  • شایع ترین دلیل درست کار نکردن خشک کن لباسشویی چیست؟
    علاوه بر 6 دلیل عمده که در این مقاله بررسی کردیم، معمولا درست کار نکردن پمپ تخلیه یکی از شایع ترین علل خشک نکردن لباس ها توسط خشک کن لباسشویی می باشد. در این حالت دستگاه قادر به تخلیه کامل آبهای گرفته شده از لباس ها طی فرآیند آبگیری نخواهد بود. همچنین در این موارد ممکن است با مشکل عدم باز شدن درب لباسشویی نیز مواجه شوید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *