راهنمای خرید ماشین ظرفشویی دست دوم

3/5 - (3 امتیاز)

با گذشت زمان و احساس نیاز در مورد خرید ماشین ظرفشویی در هر آشپزخانه ای ، به دلیل مبالغ بالای هزینه برای آن شاید به فکر خرید ماشین ظرفشویی دست دوم و کارکرده بیفتید، اما اگر نکات مهم قبل از خرید را رعایت نکنید شاید هزینه ی شما خیلی بیشتر از هزینه ی خرید یک ظرفشویی نو و آکبند شود.

13 نکته مهم در خرید ماشین ظرفشویی دست دوم

به طور کلی موارد زیر را هنگام خرید یک ماشین ظرفشویی دست دوم باید بررسی کنیم.

 • ظرفیت ظرفشویی
 • برند دستگاه
 • بررسی ظاهری دستگاه
 • دستگاه تعمیری نباشد
 • چند سال از عمر دستگاه میگذرد
 • جنس بنده و کفه استیل ضد زنگ باشد
 • برنامه شستشو و امکانات
 • تست دستگاه قبل از خرید
 • کنترل دمای آب
 • چک کردن درب و آبپاش و سبدها
 • بررسی کارت ضمانت
 • برسی فیلتر خروجی آب
 • بررسی مصرف آب دستگاه

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی دست دوم

1- ظرفیت ماشین ظرفشویی کارکرده

ابتدا قبل از اینکه به سراغ ظرفشویی دست دوم بروید به این فکر باشید که  چه ظرفیتی مناسب شما است؟

 • در حال کلی ماشین‌های ظرفشویی به چند گروه ۶ تا ۸ نفره، ۱۲ نفره و13 نفره و ۱۴ نفره  تقسیم میشوند.
 • خیلی واضح است که ماشین ظرفشویی ۶ یا ۸ نفره برای خانواده‌های کم‌ جمعیت و افرادی که بعد از هر وعده غذایی تعداد ظروف باقی مانده کمتری برای شستشو دارند مناسب است.
 • در حالت کلی تعداد ظروفی که داخل این ظرفشویی ها جا میگیرد  چیزی در حدود ۷۲ تا 110 پارچه است. که این میزان کاملا بستگی به برند تولید کننده ظرفشویی میباشد.
 • یکی از مزایای ماشین ظرفشویی های رومیزی این است که نیاز به فضای خیلی زیاد ندارند و به راحتی میتوانید روی صفحه کابینت و یا روی لباسشویی قرار دهید.
 • و اما ماشین ظرفشویی های مبله با ظرفیت های 12 ،13و 14 نفره ، میتوان گفت این گروه از ماشین های ظرفشویی از نظر ابعاد و فضایی که اشغال میکنند برابرند و تفاوت انها در نوع فضای چیدمان ظروف است که گنجایش های متفاوت دارند. و این گروه از ماشین ظرفشویی ها بسیار مناسب خانواده های پرجمعیت و پر رفت و امد است .
 • اما ماشین ظرفشویی های مبله مورد پسند افراد کم جمعیت نیز میباشد زیرا که ماشین ظرفشویی های نسل جدید مجهز به سیستم شستشو با نصف ظرفیت است.
 • گنجایش ماشین ظرفشویی های مبله ، برای ظرفیت 12 نفره چیزی در حدود ۱۳۶ تا ۱۴۴ پارچه  ، برای ماشین ظرفشویی های 13 نفره  150 پارچه و برای ماشین ظرفشویی های 14 نفره حدودا 160 پارچه میباشد.

پس حتما قبل از اینکه به فکر این باشید که ظرفشویی نو خریداری کنید و یا دست دوم و کارکرده به فکر ظرفیت آن باشید.

2-برند و مارک دستگاه

شرکت های زیادی اقدام به تولید ماشین ظرفشویی کرده اند و کافیست سری به بازار لوازم خانگی بزنید تا متوجه شوید که تنوع برند ها و مدل ها به قدری زیاد است که در اکثر مواقع خریدار در انتخاب برند دچار سردرگمی میشود.

پس حتما موقع خرید و انتخاب ظرفشویی دست دوم سعی بر ان باشد که برند انتخابی شما یک برند با کیفیت و با اصلات باشد .

برند های که در زمینه تولید ظرفشویی به شدت عالی عمل کرده اند و نظرات مثبت مصرف کنندگان نیز به گوش میرسد برند های بوش ، الجی ، سامسونگ ، بکو ، پاکشوما ، کندی ، زیرووات ، دوو و اسنوا است.

یکی از بهترین برندهای ماشین ظرفشویی ایرانی، پاکشوما می باشد که قیمت مناسب و کیفیت فوق العاده ای دارد.

3- ظاهر ظرفشویی دست دوم را بررسی کنید

امکان دارد بدنه ظرفشویی کارکرده ی مد نظر، دارای ایراد های ظاهری مثل فرورفتگی و یا خوردگی داشته باشد. اگر چنین بود علت این موضوع را پیگیری کنید ، زیرا که این موضوع جدا از جلوه ی نا مناسب نشانه ی خوبی برای ماشین ظرفشویی دست دوم نیست.

سعی کنید به احساسات خود برای وسوسه ی قیمت پایین خود غلبه کنید زیرا امکان دارد فرورفتگی و ضربه شدید بوده باشد و موتور ظرفشویی و یا دیگر قطعات دچار آسیب دیدگی شده باشد ، پس حتما قبل از خرید دقت کافی را روی این موضوع به خرج دهید.

4- ماشین ظرفشویی کارکرده تعمیری نباشد

یک ماشین ظرفشویی از آیتم های متعددی مثل  مخزن، موتور ظرفشویی ، لوله تخلیه، پمپ آب ، بازو های آب پاش  و … ساخته میشود که برای شما که متخصص این حوضه نیستید تشخیص سلامت و عدم تعمیرشدن قطعات بسیار سخت و ناممکن است ، پس بسیار بهتر است که زمان  خرید ماشین ظرفشویی کارکرده از یک تکنسین ظرفشویی و یا کارشناس کالا های شوینده و هر کسی که  آگاهی لازم را دارد ، کمک بگیرید.

بررسی ظرفشویی دست دوم توسط یک تکنسین و متخصص باعث میشود که خیال شما بابت سلامت قطعات و عدم تعمیر شدن دستگاه راحت شود ، اگر تکنسین تشخیص بر تعمیر شدن ظرفشویی در گذشته بود به شما توسیه نمیشود که خرید کنید چون محصول حساسی مانند ماشین ظرفشویی در صورت تعمیر شدن این احتمال را دارد که دوباره نیاز به تعمیر پیدا کند که این موضوع برای شما به صرفه نیست.

5- چند سال از عمر ظرفشویی می گذرد؟

یکی دیگر از مهمترین موضوعاتی که حتما قبل از خرید ماشین ظرفشویی دست دوم و یا کارکرده مد نظر داشته باشید و بررسی کنید این است که ظرفشویی مد نظر چند سال از تاریخ تولید آن میگذرد؟

واضح است که اگر زمان بیشتری از تاریخ تولید ظرفشویی گذشته باشد ، امکانات و مشخصات آن هم به نسبت ظرفشویی های جدید قدیمی تر و کمتر است .

برای مثال ظرفشویی دست دومی که 10 سال از تاریخ تولید آن میگذرد نسبت به ظرفشویی که 2 سال از تولید آن میگذرد جدا از بحث امکانات ، بیشتر استفاده شده و قطعا اصطحلاک  و خطر خرابی آن بیشتر است .

6-جنس بدنه و کفه داخلی ظرفشویی حتما استیل ضد زنگ باشد

یکی از مهمترین مواردی که باعث طول عمر بیشتر ماشین ظرفشویی میشود ، جنس کفه و بدنه داخلی ظرفشویی است ، خیلی از برند ها در بعضی از مدل های خود اقدام به تولید ظرفشویی هایی با جنس کفه فایبرگلاس کرده اند.

شستشوی ظرفشویی توسط آب داغ و مواد شوینده شیمیایی انجام میشود که اگر جنس کفه آن فایبر گلاس و یا پلاستیکی باشد بعد از مرور زمان احتمال پوسیدگی و خرابی آن نیز بیشتر میشود.

پس در نظر داشته باشید چه برای خرید ماشین ظرفشویی نو و چه دست دوم حتما جنس بدنه و کفه استیل باشد.

7-برنامه شستشو ها و امکانات را بررسی کنید

جدا از بحث کیفیت ساخت تفاوت برند ها و مدل های مختلف ظرفشویی های داخل بازار به امکانات و برنامه شستشو ها بستگی دارد.

از ویژگی های مهم و کاربردی ظرفشویی ها میتوان به خشک کن اتوماتیک ، قابلیت شستشو با نصف ظرفیت ، قفل کودک ،شستشوی سریع ، قابلیت تنظیم ارتفاع در سبد ها و …. اشاره کرد که حتما بایستی این ویژگی ها قبل از خرید مورد بررسی قرار بگیرد.

در رابطه با عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی بیشتر بدانید.

8- ظرفشویی دست دوم را قبل از خرید تست کنید

حتما قبل از خرید از فروشنده درخواست کنید که ماشین ظرفشویی را روشن و از برنامه شستشوی استفاده کنید ، شاید این امر زمانبر باشد اما ارزش این را دارد که از سلامت کالا مطمئن شوید ، در واقع این موضوع  حق شماست  که خیالتان از سلامت دستگاه راحت باشد. زمانی که ظرفشویی روشن شد به صدا و لرزش غیر عادی دقت کنید .

9- دمای آب را کنترل کنید

قبل از خرید ظرفشویی دست دوم زمان تست ظرفشویی اواسط زمان شستشو درب ظرفشویی را باز کنید و با استفاده از دما سنج از گرم شدن آب مطمئن شوید .

اگر دما سنج در دسترس نبود توسط انگشت خود آب کفه ظرفشویی را بررسی کنید.

10- چک کردن درب و آبپاش و سبد های ظرفشویی

درب ظرفشویی را چند بار باز و بسته کنید و چک کنید که بازو های لولایی مشکل دار نباشد و درب هنگام بسته شدن کاملا بسته شود. موارد دیگری مثل بازو های آب‌پاش‌ها، سبد های کشویی ، قفسه‌ها، خروجی آب و تمامی قسمت‌های ماشین ظرفشویی را در زمانی که روشن است، کاملا بررسی کنید و از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل کنید.

تست ماشین ظرفشویی دست دوم

11 کارت ضمانت نامه را بررسی کنید

ضمانت نامه دستگاه یک  نشانه تضمین برای ارائه خدمات پس از فروش و تامین قطعات است. هنگام خرید ماشین ظرفشویی دست دوم و کارکرده حتما از فروشنده تقاضا کنید کارت ضمانت را به شما ارائه دهد تا در صورت لزوم بتوانید از خدمات پس از فروش و تامین قطعات آن استفاده لازن را ببرید .

اگر ضمانت نامه ماشین ظرفشویی دست دوم به اتمام نرسیده باشد ، یک نشانه خوبی برای خریدار است که جدا از استفاده از مزایای خدمات پس از فروش بدین معناست که زمان استفاده آن بسیار کم بوده استت .

و اگر ظرفشویی دست دوم مد نظر بدون گارانتی و غیر شرکتی بود سعی بر منصرف شدن از خرید داشته باشید زیرا که در خدمات پس از فروش و تامین قطعات قطعا به مشکل خواهید خورد.

12 بررسی فیلتر خروجی آب

فیلتر خروجی آب یکی از قسمت های ظرفشویی است که وظیفه ی جلوگیری از ورود باقی مانده غذا به آب فاضلاب میشود که گرفتگی خروجی آب صورت نگیرد. پس قبل از خرید به این نکته نیز توجه کنید که فیلتر در سلامتی کامل است و دچار آسیب دیدگی و پارگی نشده است.

13- مصرف آب ظرفشویی مد نظر را چک کنید

امروزه یکی از مهمترین مشخصات یک ظرفشویی میزان مصرف آب آن است ، در برخی برند ها و مدل ها ظرفشویی ها به شدت مصرف آب بالایی دارند.

مقدار قابل قبول این موضوع چیزی در حدود 9 تا 11 لیتر در هر سیکل شستشو است ، اگر فروشنده در این مورد اطلاعی نداشت میتوانید از وبسایت رسمی تولید کننده این موضوع را مشاهده و بررسی کنید .

پس اگر به هدر نرفتن آب و محیط زیست اهمیت قائل هستید و به فکر هزینه ی آب مصرفی منزل خود نیز هستید، در مورد این موضوع نیز بررسی های لازم را انجام دهید.

بهتر است قبل از خرید ماشین ظرفشویی معایب و مزایای آن را بررسی کنید.

نتیجه:

نتیجه گیری : اگر به موارد گفته شده برای خرید ماشین ظرفشویی دست دوم دقت کرده اید و تمامی موارد را بررسی کردید با خیال راحت به خرید خود ادامه دهید ، اما هیچ گاه وسوه نشوید که ظرفشویی دست دوم چون قیمت مناسب تری دارد پس بهترین گزینه است .

اگر تجربه ای از خرید یک ظرفشویی دست دوم را دارید در قسمت نظرات درج کنید که دیگران نیز از تجربیات شما استفاده کنند.

 

2 دیدگاه در “راهنمای خرید ماشین ظرفشویی دست دوم
 • ۱۴۰۰-۱۱-۲۶ at ۱۰:۲۳ ق٫ظ
  Permalink

  تجربه نداشتم ولی از راهنمایی شما ممنون ومتشکرهستم

  Reply
 • ۱۴۰۲-۰۹-۱۵ at ۱:۰۴ ب٫ظ
  Permalink

  عالی بود پسر

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *