آموزش رسوب زدایی ماشین لباسشویی در خانه

5/5 - (1 امتیاز)

رسوب زدایی ماشین لباسشویی با روش‌هایی مانند شست‌شو با سرکه، جوش شیرین و قرص جرم‌گیر انجام می‌شود. این رسوب‌ها که در اثر عوامل متعددی در محفظه‌ها، لوله، در و سایر بخش‌های ماشین لباسشویی ایجاد می‌شوند، به‌مرور باعث ایجاد بوی بد و کثیف‌شدن لباس‌ها خواهند شد.‌ در این مطلب با جزئیات بیش‌تری درباره رسوب‌گیری ماشین لباسشویی آشنا خواهید شد.

مطلب پیشنهادی: نکات مهم افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

سوب زدایی ماشین لباسشویی هرچند وقت یکبار باید انجام شود؟

به‌طور معمول هر ماشین لباسشویی بعداز 6 ماه نیاز به رسوب‌زدایی دارد. اما گاهی با مشاهده هشدارها و علائمی، باید سریعا اقدام به جرم‌ گیری لباسشویی کنید. این موارد در ادامه آورده شده است:

 • اگر بعداز شست‌وشوی لباس‌هایتان، متوجه کثیفی یا لک در آن‌ها می‌شوید، به‌احتمال زیاد محفظه جرم گرفته است.
 • بوی نامطبوع از محفظه، لوله‌ها و حتی فیلتر ماشین لباسشویی می‌تواند یک هشدار باشد تا شما سریعا اقدامات مربوط به رسوب‌زدایی را آغاز کنید.
 • گاهی رسوب و جرم در اجزای مختلف ماشین لباسشویی با چشم دیده می‌شوند‌. در این شرایط باید با یکی از روش‌های فوق، ماشین لباسشویی را رسوب‌زدایی کنید.

مزایای رسوب زدایی لباسشویی

رسوب زدایی لباسشویی چه مزایایی دارد؟

اگر می‌خواهید بعداز خرید ماشین لباسشویی تا مدت‌ها بدون خرابی و نیاز به تعمیر قطعات از آن‌استفاده کنید، رسوب‌زدایی به‌موقع بهترین راه‌کار برای افزایش طول عمر ماشین است. مزایای دیگر رسوب‌زدایی عبارت‌اند از:

 • سختی آب موجود در محفظه‌ها به‌طور کامل از بین می‌رود.
 • جرم‌ها، چربی، مواد رسوب‌شده در قسمت‌های مختلف ماشین مانند فیلتر، لوله و لاستیک‌ها تمیز می‌شود.
 • بوی نامطبوعی که در محفظه لباسشویی و نوار لاستیکی دور در آن حس می‌شود، از بین می‌رود.
 • تمیزشدن فیلتر و کمک به صرفه‌جویی در مصرف برق.

۱. رسوب زدایی ماشین لباسشویی با سرکه و جوش شیرین

جرم گیری لباسشویی با سرکه و جوش شیرین یکی از رایج‌ترین روش‌ها است. این شیوه کم‌هزینه در بیش‌تر مواقع برای ازبین‌بردن میکروب‌ها و رسوب ماشین لباسشویی کارآمد است. برای شروع جرم‌گیری، مقدار نصف پیمانه جوش شیرین را با آب ترکیب کنید. محلول به‌دست آمده را در محفظه ماشین لباسشویی بریزید. سرکه را که مقدار آن 4 برابر محلول فوق است، باید در محفظه شوینده ریخته شود.

رسوب زدایی ماشین لباسشویی با سرکه و جوش شیرین

۲. استفاده از قرص جرم گیر

استفاده از قرص جرم گیر یکی از روش‌های موثر در نابودی رسوبات موجود در محفظه ماشین لباسشویی است. برای افزایش طول عمر لباسشویی و ازبین‌رفتن سختی آب، باید قرص جرم‌ گیر لباسشویی را درون محفظه مواد شوینده بگذارید. توجه کنید که ماشین لباسشویی خالی باشد.

حال دستگاه را روشن کنید. بهتر است دمای آب بین 70 تا 90درجه باشد تا قرص به‌خوبی حل و ماشین لباسشویی به‌خوبی رسوب‌زدایی شود. بعداز اتمام کار، مانند روش قبل، محفظه لباس و مواد شوینده را کاملا خشک کنید. مزیت این روش این است که تمامی باکتری‌ها، سختی آب، رسوب‌هایی که حتی چندسال است در حفره‌های دیگ وجود داشته‌اند و حتی جرم درون لوله‌های آب به‌طور کامل از بین می‌روند.

۳. استفاده از پودر جرم گیر

استفاده از پودر جرم‌گیر روش دیگری برای رسوب‌زدایی ماشین لباسشویی است. این روش که برای ماشین‌های اتوماتیک کاربرد دارد، می‌تواند در عین همراه داشتن تمیزی زیادی، به ماشین لباسشویی آسیب بزند. با این پودر می‌توان تمامی قسمت‌های لاستیکی در و پلاستیکی را شست‌شو کرد و جرم یا خرده‌های مواد شوینده خشک‌شده در لابه‌لای لاستیک‌ را از بین برد.
محدودیت خاصی برای استفاده از این روش برای انواع ماشین ‌لباسشویی وجود ندارد. انواع ماشین لباسشویی ایرانی و خارجی را درصورتی‌که اتوماتیک باشند، می‌توان با پودر جرم‌گیر رسوب‌زدایی کرد.

نکته مهمی که باید بدانید، این است که این روش را نهایتا یک‌بار در ماه انجام دهید. در غیر این صورت و در اثر استفاده بیش ‌از حد از پودر جرم‌گیر، به‌احتمال زیاد آسیب‌های جدی به ماشین‌ لباسشویی، به‌خصوص به لاستیک‌ها و قطعات پلاستیکی آن وارد می‌شود.

۴. محول آمونیاک و سرکه

اگر می‌خواهید در و لاستیک ماشین لباسشویی را جرم‌گیری کنید، بهترین کار استفاده از ترکیب سرکه و آمونیاک است. البته باید مطمئن شوید که به آمونیاک حساسیت نداشته باشید. برای شروع باید ترکیبی از آمونیاک به‌اندازه 2 قاشق چای‌خوری، سرکه به‌اندازه نصف لیوان و مقداری آب آماده کنید. این محلول را می‌توانید در لابه‌لای لاستیک داخلی در و اجزای پلاستیکی ماشین لباسشویی اسپری و با یک دستمال خشک کنید.

برای جلوگیری از رسوب‌ گرفتن ماشین لباسشویی چه کنیم؟

گرچه با رسوب زدایی ماشین لباسشویی می‌توان بوی بد، جرم و چربی‌های موجود در بخش‌های مختلف آن را از بین برد، اما روش‌هایی هم وجود دارد که می‌توان با رعایت آن‌ها تا جایی که امکان دارد از ایجاد رسوب جلوگیری کرد.

جلوگیری از رسوب‌ گرفتن ماشین لباسشویی

بطور مثال:

 • بعداز اینکه ماشین لباسشویی را خاموش کردید، در آن را باز بگذارید تا بخار و رطوبت موجود داخل آن خارج و خشک شود.
 • بهتر است لاستیک در و محفظه را بعداز هربار استفاده از ماشین لباسشویی خشک کنید تا باکتری‌ها نتوانند در آن‌جا رشد کنند.
 • بعداز اینکه ماشین لباسشویی لباس‌ها را شست و آن را خاموش کردید، لباس‌ها را در اولین فرصت از ماشین خارج کنید.
 • محفظه پودر ماشین لباسشویی را هرچند وقت یکبار خارج کنید و با سرکه و فرچه بشویید.
 • هر 6 ماه یکبار ماشین لباسشویی را رسوب‌زدایی کنید.
 • هنگام قراردادن لباس در محفظه، مطمئن شوید که تکه‌های دستمال کاغذی در جیب لباس‌ها نباشد، چراکه این تکه‌ها باعث گرفتگی لوله‌ها و ایجاد جرم می‌شوند.

علت رسوب گرفتن ماشین لباسشویی

سخن پایانی

رسوب زدایی ماشین لباسشویی با روش‌های مختلفی انجام می‌شود.‌ هر روش بسته به میزان رسوب و جرم موجود در محفظه‌های ماشین لباسشویی کاربرد دارد. به‌هرحال جرم‌گیری با هر روشی که انجام شود، طول عمر ماشین لباسشویی را افزایش می‌دهد و شما مجبور به تعویض یا تعمیر ماشین لباسشویی در بازه‌های زمانی کم نیستید. جهت خرید انواع ماشین لباسشویی خارجی و ایرانی با بهترین قیمت به همراه گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش. با کارشناسان فروشگاه لوازم خانگی افشارهوم تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی: معرفی برندهای برتر ماشین لباسشویی ایرانی و خارجی

سوالات متداول
 • پاکسازی رسوب لباسشویی با سرکه و جوش شیرین را هر چند وقت یکبار انجام دهیم؟
  اگر می‌خواهید ماشین لباسشویی شما همیشه تمیز و بدون جرم بماند و لباس‌ها تمیزتر شوند. باید این کار را ماهی یک‌بار انجام دهید. تا تمامی باکتری‌ها، میکروب‌ها و رسوب‌های نهفته در حفره‌های محفظه به‌خوبی از بین‌ بروند.
 • روش استفاده از پودر جرم‌گیر برای از بین بردن جرم لباسشویی چیست؟
  روش استفاده از پودر جرم‌گیر به این شکل است که در حدود 2 تا 6 پیمانه از پودر را درون محفظه بریزید و ماشین را روی شست‌شو با آب گرم و به مدت 60 دقیقه تنظیم کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *