شایع ترین دلایل نشت آب از بدنه ماشین ظرفشویی چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

ماشین ظرف‌شویی، به‌عنوان یکی از لوازم ضروری در زندگی امروزی، در وقت و انرژی ما صرفه‌جویی کرده و شست‌و‌شو ظروف را به امری آسان تبدیل می‌کند؛ اما گاه، این یار همیشگی دچار مشکلاتی می‌شود که نشت آب از بدنه ماشین ظرفشویی، یکی از رایج‌ترین آن‌ها است. این اتفاق ناخوشایند می‌تواند به دلیل مشکلات مختلفی در بخش‌های مختلف دستگاه مانند لاستیک درب، فیلتر تخلیه، شلنگ‌های داخلی، پمپ تخلیه، جاپودری شوینده و درز‌های درب رخ دهد و خسارات زیادی به بار آورد.

مطلب پیشنهادی: بهترین ماشین ظرفشویی های ایرانی و خارجی کدامند؟

در این مقاله، به بررسی علل نشت آب از این دستگاه و راه‌حل‌های مناسب برای رفع این مشکل می‌پردازیم. اگر شما به اطلاعات بیشتری در زمینه شناخت ماشین‌های ظرف‌شویی علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله مزایا و معایب ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید و در صورت مواجهه با مشکل، در ادامه با ما همراه باشید.

علل نشت آب از بدنه ماشین ظرفشویی

روش تشخیص مشکل نشت آب از بدنه ماشین ظرف‌شویی

با خروج ناگهانی آب از کناره ها، پشت یا زیر دستگاه در حین کار یا حتی زمانی که دستگاه شما خاموش است می توانید متوجه خرابی دستگاه شوید. این مشکل در بسیاری از موارد به دلیل خرابی قطعات داخلی ظرفشویی اتفاق می افتد. البته در بسیاری موارد تنها با تراز کردن دستگاه این موضوع حل می شود.

اما معمولا با نشانه هایی از قبیل خیس شدن زیر دستگاه، جمع شدن آب در کف آشپزخانه، متوقف شدن برنامه شستشو و ظاهر شدن ارور روی دستگاه می توانید متوجه وجود این مشکل در دستگاه خود شوید. که در این موارد لازم است حتما سریعا با تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید. زیرا در صورت عدم رفع مشکل ممکن است دستگاه شما صدممه بیشتری ببیند و هزینه تعمیر مشکل نشتی آب از ماشین ظرفشویی شما بسیار بالاتر رود.

شایع ترین علل

نشت آب از بدنه ماشین ظرفشویی همیشه نشانه یک مشکل بزرگ نیست. درواقع، دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارند که می‌توانند بسیار ساده باشند؛ اما سؤال اینجا است که چطور می‌توان از بروز این معضل به‌ظاهر بزرگ جلوگیری کرده و مشکل را تشخیص داد؟ اگر مطمئن نیستید که نشت آب از کجا می‌آید، برای یافتن نقطه شروع، به موارد احتمالی زیر توجه کنید.

۱- مسدود شدن فیلتر ماشین ظرف‌شویی

فیلتر ماشین ظرف‌شویی نقش مهمی در جلوگیری از انسداد و نشت آب دارد. اگر این فیلتر به‌طور مرتب تمیز نشود، ذرات غذا و سایر مواد باقی‌مانده در آن جمع می‌شوند و به‌مرورزمان می‌توانند گرفتگی ایجاد کنند و منجر به نشت آب از بدنه ماشین ظرفشویی، به‌خصوص از قسمت جلویی دستگاه شوند. تمیز‌کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی بسیار ساده و سریع است. برای انجام این کار، فیلتر را باز کرده و مواد را از فیلتر جدا کنید، سپس فیلتر را بشویید و دوباره سرجایش بگذارید.

وجود مقدار کمی آب در قسمت فیلتر کاملاً طبیعی است؛ اما اگر عمق آب بیشتر باشد، ممکن است فیلتر مسدود شده باشد و منجر‌به تخلیه نا‌مناسب آب و سر‌ریز‌شدن آن از دستگاه شود. برای جلوگیری از این مشکل، توصیه می‌شود آن را به‌طور مرتب تمیز کنید.

۲- عدم تراز ماشین ظرف‌شویی موجب نشت آب می شود

چنانچه دستگاهی که نصب کرده‌اید تراز نباشد، امکان دارد پس از مدتی نتواند به‌درستی کار کرده و هنگام شست‌و‌شو ظرف‌ها از خود نشتی آب و کف بدهد. تراز‌بودن ماشین ظرف‌شویی یکی از مهم‌ترین عوامل در عملکرد صحیح آن و جلوگیری از نشت آب از بدنه ماشین ظرفشویی است. با تنظیم‌کردن پایه‌های جلو و عقب، ماشین ظرف‌شویی شما باید ازیک طرف به سمت دیگر تراز باشد.

مطلب پیشنهادی: بررسی مزایا و معایب ظرفشویی های دوو

۳- واشر معیوب و نشتی ماشین ظرف‌شویی

یکی از دلایل رایج نشتی آب از ماشین ظرف‌شویی، خرابی واشر درب است. واشر در لبه درب قرار دارد و وظیفه دارد یک مهر‌و‌موم ضد آب در هنگام بسته شدن درب ایجاد کند. اگر واشر معیوب، کثیف یا شل باشد، به‌درستی آب‌بندی نشده و آب می‌تواند در طول چرخه شست‌و‌شو از درب دستگاه نشت کند. کثیفی و علائم فرسودگی واشر درب موجب نشت آب از زیر ماشین ظرف‌شویی می‌شود. با انجام اقدامات پیشگیرانه ساده و بررسی منظم واشر درب، می‌توانید از نشت آب از بدنه ماشین ظرفشویی خود جلوگیری کنید.

واشر معیوب و نشتی ماشین ظرف‌شویی

۴- استفاده از شوینده نامناسب

یکی از دلایل احتمالی نشت آب از ماشین ظرف‌شویی، استفاده از شوینده نامناسب است. استفاده از برخی مواد که برای ماشین ظرف‌شویی طراحی نشده، می‌تواند منجر به نشت شدید آب و کف شود. امکان دارد این مواد به‌سرعت از کنترل خارج‌شده و به درزگیر ماشین ظرف‌شویی فشار وارد کند. با این اوصاف، مواد از دستگاه سر‌ریز می‌شود. راه‌حل این مشکل ساده است، با استفاده از شوینده‌های مخصوص ماشین ظرف‌شویی، می‌توانید از بروز عیب نشت کف و همچنین عملکرد بهتر دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.

۵- نشت آب از شلنگ های مختلف ماشین ظرف‌شویی

در‌صورت مشاهده نشت آب از بدنه ماشین ظرفشویی، احتمال دارد مشکل از شلنگ تخلیه یا شیر آب باشد. شلنگ‌های مختلف را بررسی کنید، دست خود را در امتداد شلنگ‌ها بکشید تا ببینید آیا رطوبت یا نشتی وجود دارد یا خیر! شلنگ تخلیه را از محل اتصال به ماشین ظرف‌شویی و همچنین از محل اتصال به فاضلاب جدا کرده و به‌دنبال ترک‌خوردگی، پارگی یا سایش در شلنگ باشید. سپس شیر ورودی آب را از محل اتصال به شلنگ بررسی کرده و اگر قطعات معیوب را پیدا کردید، آن‌ها را تعویض کنید.

۶- خرابی سیستم پمپ آب و در نتیجه نشت آب ماشین ظرف‌شویی

نشتی آب از ماشین ظرف‌شویی می‌تواند نشانه‌ای از خرابی سیستم پمپ آب باشد. اگر سیستم پمپ آب به‌درستی کار نکند، می‌تواند منجر‌به تجمع آب در قسمت پایین دستگاه شده و نشت آب از بدنه ماشین ظرفشویی را به‌دنبال داشته باشد. این سیستم از شلنگ‌ها و گیره‌ها وظیفه دارند آب را به داخل و خارج از ماشین ظرف‌شویی هدایت کنند. آسیب‌دیدگی این اجزا می‌تواند باعث نشت آب از کناره‌ها و قسمت پایین دستگاه شود. در‌صورت خرابی باید سیستم پمپ آب را تعمیر یا تعویض کنید.

تعمیر نشتی آب از درب ماشین ظرفشویی

۷- نصب نادرست ماشین ظرف‌شویی موجب نشت آب می شود

در برخی موارد، نشت آب به دلیل نصب نادرست ماشین ظرف‌شویی رخ می‌دهد. برای جلوگیری از این مشکلات بهترین راه انتخاب ماشین ظرف‌شویی ایده‌آل و اصولی است. برای انتخابی استاندارد پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۸ تا از بهترین ماشین ظرفشویی‌های ایرانی و خارجی را مطالعه کرده و طبق آن تصمیم بگیرید که چه مارکی را برای خود برگزینید.

مطلب پیشنهادی: ماشین ظرفشویی های پاکشوما خوبه؟

نحوه عملکرد سنسور نشتی آب ماشین ظرفشویی چگونه است؟

لازم به ذکر است این قابلیت در همه مدل ها و دستگاه های مختلف از برندهای متفاوت وجود ندارد. این سنسور در دستگاه های جدید نصب شده است که به محض تشخیص آبریزی از دستگاه. فرآیند شستشو را کاملا متوقف می نماید. سپس پمپ تخلیه اقدام به تخلیه آب می نماید و ارور مربوطه روی دستگاه ظاهر می شود.

در برخی از دستگاه ها این سنسور حتی در زمان خاموش بودن دستگاه نیز فعال است. بدین گونه که با تشخیص آبریزی از دستگاه، ماشین ظرفشویی شما خود بخود روشن شده، ارور مربوط به نشتی آب را اعلام می نماید.

چرا از جلوی ظرفشویی آب میریزد؟

زمانی که لاستیک های دور درب ماشین ظرفشویی شما دچار پارگی یا پوسیدگی شوند، با مشکل ریختن آب از درب دستگاه به بیرون مواجه می شوید. البته این مشکل می تواند ناشیه از باز شدن لبه های پروانه آبپاش بالایی دستگاه نیز باشد. در این حالت به دلیل فشار بالای آب، نشتی از درب را خواهیم داشت.

گاهی اوقات نیز اگر قرص ماشین ظرفشویی را به درستی در جای خود قرار نداده باشید. هنگامی که پروانه بالایی شروع به کار می کند، آب از جلوی ماشین ظرفشویی به بیرون می ریزد.

پوسیدگی و پارگی کدام قطعات پلاستیکی موجب ریختن آب از دستگاه می شود؟

داخل ماشین ظرفشویی شما قطعات پلاستیکی زیادی به کار گرفته شده است. این قطعات ممکن است به مرور زمان دچار پوسیدگی یا پارگی، فرسودگی و دفرمگی شوند و در نتیجه آب از آن ناحیه به بیرون نفوذ کند. از جمله این بخش های پلاستیکی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

شل شدن بست ها (یکی از شایع ترین علل نشتی آب در ماشین ظرفشویی ال جی)

  • پمپ تخلیه
  • هیت پمپ
  • چاهک ظرفشویی

این بخش ها به وسیله قطعات پلاستیکی آب بندی شده اند. به مرور زمان به دلیل حرارت بالای داخل ظرفشویی، مواجهه با آب و مواد شوینده و بالا رفتن عمر مفید دستگاه ممکن است دچار پوسیدگی شوند. در نتیجه آب بندی دستگاه دچار ضعف و نشتی خواهد شد.

نتیجه گیری

مشکل ریختن آب از بدنه ماشین ظرفشویی، مشکلی رایج است که می‌تواند به کابینت‌ها، کف آشپزخانه و حتی لوازم مجاور آسیب برساند که این مشکل ازنظر مالی پرهزینه و دردسرساز است. با شناسایی علت نشت و انجام راه‌حل‌های مناسب، می‌توان این مشکل را به‌طور مؤثر رفع کرد. در برخی موارد، تعویض واشر درب، بررسی و تنظیم نصب، عیب‌یابی و تعمیر پمپ تخلیه یا تعویض شیر‌های ورودی کافی است. این کار‌ها از بروز مجدد نشت آب جلوگیری می‌کند و موجب افزایش طول عمر ماشین ظرف‌شویی می‌شود.

درصورت عدم توانایی در حل مشکل نشت آب، باید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. اگر در این زمینه موارد دیگری برای شما اتفاق افتاده و تجربه‌ای دارید با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول
  • هزینه رفع آبریزی ماشین ظرفشویی و نشت یابی ماشین ظرفشویی چقدر است؟
    این موضوع به دلیل نشت آب، نوع و برند دستگاه و در نتیجه قیمت قطعات لازم احتمالی همچنین عمر ماشین ظرفشویی و میزان استهلاک آن می تواند بسیار متفاوت باشد. اما به طور کلی هزینه متوسط آن در سال 1403 چیزی بین 1 تا 2 میلیون در صورت نیاز به تعویض موتور یا یا 300 الی 700 هزار تومان در صورت هزینه های تعمیرات به دلیل نشتی، واشر، پمپ و ... می باشد. جهت استعلام دقیق حتما با تعمیرکاران حرفه ای و واحد خدمات پس از فروش دستگاه خود تماس بگیرید.
  • دلیل آب دادن از پشت ظرفشویی چیست؟
    معمولا علت آبریزی از ناحیه عقب ماشین ظرفشویی به شیر ورودی آب و یا مسیر آن در ناحیه نصب فیلتر مرتبط می باشد. نشتی از شلنگ ورودی آبفشان در مدل هایی که در پست دستگاه تعبیه شده است، از مهمترین دلایل نشتی آب از پشت دستگاه می باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *